nedeľa 20. marca 2011

Grbavica- informácie o filme


(Rak./Bosna a Hercegovina/Srbsko/Nem./Chorvátsko, 2005, 90 min.)
Réžia: Jasmila Žbanić

Odvekým ohniskom napätia v Európe je rozbúrený Balkán, z ktorého sa v priebehu storočí vytvorila ohromne pestrá zmes rás, národov, náboženstiev, jazykov a politických názorov. Tento explozívny mix sa stal miestom poslednej veľkej vojny v Európe, keď po dobe umelej svornosti v Titovej Juhoslávii si jednotlivé národy začali vytvárať vlastné štáty, čo viedlo k vypuknutiu občianskej vojny. Tento konflikt sa stal dejiskom ohromného ľudského utrpenia, keď Chorváti, Srbi ani Bosniaci si navzájom nič nedarovali a obrazy genocídy, znásilňovania a iných zverstiev boli na dennom poriadku. Tento konflikt sa stal aj ústrednou témou filmu Grbavica.

V Sarajeve každý vie, kde sa nachádza malá mestská štvrť Grbavica, ktorej názov v doslovnom preklade znamená "hrbatá žena". A pokiaľ tu niekto prežil vojnu, vie aj, že práve tu sa nachádzal srbsko-čiernohorský vojenský tábor, kde boli väznení a mučení civilisti. Do miest bolesti a utrpenia sa dnes už vrátil všedný život a priniesol nové problémy.



Býva tu aj Esma s dvanásťročnou dcérou Sárou. Matka je sama na výchovu dcéry, ktorá žije v presvedčení, že jej otec padol vo vojne ako hrdina. Hoci ich vzťah nie je v zložitom období dospievania jednoduchý, Esma žije len pre Sáru a trpezlivo znáša jej pubertálne rozmary. Po mesiacoch finančnej neistoty sa jej konečne podarilo získať miesto servírky v nočnom podniku, a tak bude môcť Sáre zaplatiť vytúžený školský výlet. Práve vtedy však príde dievča zo školy so správou, že deti vojnových hrdinov majú nárok na špeciálnu zľavu. Stačí len predložiť doklad o otcovej smrti. Esme nezostáva nič iné, ako dcére odkryť dlho utajovanú pravdu a po rokoch opäť oživiť bolestnú minulosť.

Trpký príbeh o nezmazateľných dôsledkoch balkánskej vojny, o živote s trvalým poznačením a o sile materinskej lásky získal na MFF Berlinale Zlatého medveďa i Cenu ekumenickej poroty, ako aj množstvo iných ocenení po celom svete.

Zdroj 1
Zdroj 2

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára