4.máj 2011- Premietanie filmov Malá domov a O Soni a jej rodine
Hosťka: Tímea Kardos (Rómsky inštitút)
Film Malá domov rozpráva príbeh rómskeho chlapca Dávida, ktorý sa chce zúčastniť medzinárodného futbalového turnaja v srbskom Kragujevaci. S pobytom sú však spojené mnohé problémy. Film O Soni a jej rodine ponúka akúsi sondu do života Soni, matky pätnástich detí. Film sleduje každodenné starosti rodiny o obživu a boj s nepriaznivými podmienkami, ktorý je stále ťažší. S hosťkou Tímeou Kardos sme sa rozprávali o aktuálnej situácii rómskej menšiny na Slovensku a vytvárania štátnej politiky.
19. apríl 2011- Globálne hry s Ľubicou Šemrincovou
Hosťka: Ľubica Šemrincová (Človek v ohrození)
Globálne hry sa uskutočnili na Inštitúte sociálnych vied. Účastníci a účastníčky mali možnosť vyskúšať si na vlastnej koži interaktívne neformálne aktivity súvisiace s témami: klimatických zmien, spravodlivejšieho obchodu, tolerancie a medzikultúrneho scitlivovania. Súčasťou Globálnych hier bola aj výstava fotografií zameraná na ľudsko-právnu tematiku z dielne organizácie Človek v ohrození. Zároveň sme predstavili aj krátku informačnú brožúru k jednotlivým témam Globálnych hier.
- Informačný list Klimatické zmeny
- Informačný list Spravodlivejší obchod
- Informačný list Diskriminácia
- Informačný list Xenofóbia a rasizmus
- Informačný list Utečenci a azylová problematika
- Informačný list Azylová problematika v podmienkach SR
- Publikácia Aktívne globálne školy
30. marec 2011- Premietanie filmov Biele holubice a Futbalistky z Kábulu
Hostia: Andrej Návojský (Človek v ohrození), Tomáš Janeček (Človek v ohrození)
Film Biele holubice ponúka pohľad na chudobu, nedostatok vzdelania, zlú zdravotnú situáciu či postavenie žien v Afganistane cez nádejné príbehy tamojších dievčat a žien. Druhý dokument zaznamenával osudy členiek afganskej ženskej futbalovej reprezentácie, ktoré dokázali premeniť svoje nadšenie z hry v historický úspech. Film pripomína, že v období vlády Talibanu bolo afganským ženám zakázané vzdelávať sa, používať kozmetiku, športovať. S našim hosťom Andrejom Návojským sme sa rozprávali o projektoch organizácie Človek v ohrození v Afganistane a nielen o tom. Tomáš Janeček nám taktiež predstavil projekt ČvO, vďaka ktorému vznikol i náš FK Watch&Think.
- Informácie o filme Biele holubice
- Informácie o filme Futbaliistky z Kábulu a trailer
- Projekt Twin School organizácie Človek v ohrození v Afganistane
23. marec 2011- Premietanie filmu Lekcia bieloruštiny
Hosť: Monika Brošková (Nadácia Pontis)
Dokument nevšedným, dynamickým spôsobom opisuje ťaživú situáciu v súčasnom Bielorusku, prostredníctvom osudu Národného elitného lýcea, ktoré bolo v roku 2003 Lukašenkovým režimom zatvorené. Spolu s hosťkou večera sme diskutovali nielen o živote v Bielorusku, ale taktiež o možnosti rozvoja občianskej spoločnosti a mimovládneho sektora v Bielorusku.
23. február 2011- Filmový maratón Watch&Think
Filmový maratón prebiehal od 17.00- 23.00 hod. a k dispozícii bolo aj malé občerstvenie. Premietali sa tieto filmy: Boj za islam, My kupujeme, kto platí? Mladý, hrdý a nácko, Deti zo stanice Leningradská, Ja som bulvár, Úprimný na 99%.
15. december 2010- Vianočný bazár spojený s premietaním filmov Santova dielňa a Hlasujte za mňa
Vianočný bazár prebiehal od 9.00-16.00. Spoločnými silami sa nám podarilo vyzbierať viac ako 200eur, ktoré putovali organizácii Amnesty International. Po ukončení premietania nasledovalo premietanie filmov Santova dielňa a Hlasujte za mňa a neformálna diskusia zúčastnených študentov a študentiek.
1.december 2010- Premietanie filmu Nenávisť v krvi
Hosť: Peter Patyi1.december 2010- Premietanie filmu Nenávisť v krvi
Film Nenávisť v krvi sa prostredníctvom rozhovorov s členmi rôznych srbských neonacistických frakcií a ich oponentmi snaží poodhaliť dôvody, prečo toľko mladých ľudí v Srbsku prepadlo ideám fašizmu a nacionalizmu. V diskusii sme sa s pozvaným hosťom rozprávali nielen o problematike pravicového extrémizmu v Srbsku.
17.november 2010- Oslava Dňa boja za slobodu a demokraciu spojená s premietaním filmu Dobré ráno, Slovensko!Hostia: Milan Kňažko, Peter Tatár, Marián Gula, Svetozár Krno
Ústrednou témou tohto premietania sa stali udalosti Novembra ´89 v Československu. Premietali sme film Dobré ráno, Slovensko!, na ktorom spolupracovali Fedor Gál a Peter Zajac. S pozvanými hosťami sme diskutovali o význame Novembra ´89 v dejinách Československa.
3. november 2010- Premietanie filmu GrbavicaHosť: Martina Mazúrová (Amnesty International)
V diskusii sme sa venovali predovšetkým problematike sexuálneho násilia v 90.rokoch v Juhoslávii, ako i organizácii Amnesty International, jej celkovým pôsobením na Slovensku, aktivitám a kampaniam, na ktorých momentálne pracuje. Diskusia bola spojená i s podpisovou akciou v rámci kampane Amnesty International "Spravodlivosť pre obete v BiH".