Spravodlivejší obchod znamená také obchodné pravidlá, ktoré sú spravodlivé nielen pre veľké firmy, marketingové a reklamné spoločnosti či veľké nákupné centrá, ale predovšetkým pre pestovateľov, remeselníkov a robotníkov v rozvojových krajinách.
Svetová banka (WB), Medzinárodný menový fond (IMF) a Svetová obchodná organizácia (WTO) sú pravdepodobne najvplyvnejšie medzinárodné inštitúcie, ktoré ovplyvňujú svetové hospodárstvo. Každá z týchto organizácií sa venuje jednej zo špecifických oblastí svetovej ekonomiky. WB sa zameriava na podporu rozvojových projektov (výstavba ciest, priehrad, odstraňovanie chudoby). IMF má poradenskú funkciu pri tvorbe finančnej a menovej politiky štátov. WTO je fórum, naktorom sa rokuje o podmienkach medzinárodného obchodu medzi členskými krajinami. Tieto tri inštitúcie čelia kritike a obvineniam z mnohých problémov, ktorými v súčasnosti trpia hospodársky menej rozvinuté krajiny. Patria medzi ne i zadlženosť, chudoba či devastácia životného prostredia.
Súčasný svet sa vyznačuje vzájomnou previazanosťou a zložitosťou obchodných pravidiel. Práve vďaka tomuto prepojeniu sme ako spotrebitelia takmer každým nákupom prepojení, každé naše rozhodnutie ovplyvňuje ľudí na opačnom konci planéty. Preto by sme sa mali pred každým nákupom zamyslieť a zvážiť, koho a ako svojím rozhodnutím ovplyvníme. V našich rukách je zmena obchodných pravidiel. My môžeme tlačiť na firmy a presviedčať ich, že etika môže byť globálna, nie lokálna a pravidlá majú platiť pre všetkých rovnako. Podporou tejto zmeny môže každý z nás reálne pomôcť ľuďom v ekonomicky rozvojových krajinách.
Fair trade je rastúce medzinárodné hnutie, ktoré zaisťuje, že producenti v chudobných dostávajú svoj spravodlivý podiel z obchodu. To znamená spravodlivé/primerané ceny za tovar. FT znamená pre státisíce ľudí priepastný rozdiel medzi životom „z ruky do úst“ a „možnosťou plánovať budúcnosť“.
- Viac informácií k téme Spravodlivejšieho obchodu v publikácii Aktívne globálne hry 2 (Človek v ohrození)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára